Tvådelat vitrinskåp med uppsvängt krön fanerat med valnöt. Överdel med glasade sidor och pardörr med bakomliggande hyllinredning. Underdel med fyra draglådor. Beslag av mässing. Bredd ca 139,5, djup 40, höjd 205 cm
Slitage. Märken. Skador. Omarbetad. Nyckel finns.