Kan inte nå servern

Gösta Adrian-Nilsson

(Sverige, 1884-1965)
Gösta Adrian-Nilsson
(Sverige, 1884-1965)

Bok, "Gösta Adrian-Nilsson" av Nils Lindgren, med originalteckning av GAN.

Tuschteckning. Signerad GAN. Bldastorlek, 23,6 x 16,5 cm. Bibliofilupplagan numrerad 92/200, utgiven 1949. Ljusbrunt marokängband med förgylld ryggdekor och en förgylld figur efter GAN på främre pärm. Helt guldsnitt. Rikt och kraftfullt illustrerad i färg och svart-vitt. 221 sid. + originalteckningen.
Teckningarna i bibliofilexemplaren är unika, varje exemplar har ett eget original.

Ej fullständigt genomången. Omslag med smärre fläckar och slitage. Smärre reva i passepartouten till teckningen.

Formgivare

Gösta Adrian-Nilsson är främst känd som bildkonstnär, en pionjär inom Svensk modernism. Han studerade vid Tekniske Selskabs Skole i Köpenhamn och sedan för Johan Rohde vid Zahrtmanns skole i Köpenhamn. Som avantgardist sökte han ständigt nya intryck. I Berlin hos kretsen kring den radikala tidskriften Der Sturm, genom Kandinsky och Franz Marc. I Paris genom Fernand Legér och konstnärer i hans krets. GAN var en eklekticist i dess positiva bemärkelse. Han tog 1900-talets konststilar och skapade sitt eget uttryck. Symbolism, kubism, futurism, expressionism, konstruktivism och teosofi rymdes i hans mentala palett. Han hade en skarp blick för det manliga och hans måleri vitaliserades gärna av den modern teknologins energi, sprakande erotik och tyranners eko. Ingen svensk modern konstnär uppvisar en sådan säregen stil.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
18 102
S
E
K
1 717
E
U
R
1 965
USD
Utropspris
15 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (25 bud)
7
2 jan 21:13
18 102 SEK
8
2 jan 21:13
17 602 SEK
7
A
2 jan 21:13
17 200 SEK
7
2 jan 21:12
17 101 SEK
8
A
2 jan 21:12
16 601 SEK
7
2 jan 21:12
16 500 SEK
8
2 jan 21:12
16 000 SEK
7
2 jan 21:12
16 000 SEK
8
2 jan 21:11
15 500 SEK
7
2 jan 21:11
15 000 SEK
8
A
2 jan 21:11
14 601 SEK
8
A
2 jan 21:10
14 500 SEK
7
2 jan 21:10
14 000 SEK
8
2 jan 21:10
13 500 SEK
7
A
2 jan 21:10
13 000 SEK
7
2 jan 16:10
12 614 SEK
8
A
2 jan 16:10
12 114 SEK
8
2 jan 16:07
12 000 SEK
7
30 dec 2025 12:37
7 000 SEK
6
30 dec 2025 9:24
6 000 SEK
5
28 dec 2025 23:34
5 000 SEK
4
28 dec 2025 16:01
3 500 SEK
3
27 dec 2025 0:29
3 000 SEK
2
26 dec 2025 20:48
2 500 SEK
1
26 dec 2025 19:32
1 001 SEK
Alla tider är i CET
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Jan Ekman
Jan Ekman
Värderare
+46 (0)70 267 09 23

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice