Guldsmedsaktiebolaget (GAB)

(Sverige, Grundat 1868)
Guldsmedsaktiebolaget (GAB)
(Sverige, Grundat 1868)

GAB, bestickuppsättning, 87 delar, silver, "Vängåva", Stockholm 1964-66

12 matskedar 18,3 cm
12 matgafflar 18,3 cm
12 matknivar 20,5 cm
12 bordsskedar 16,2 cm
12 bordsgafflar 16,2 cm
12 bordsknivar 18 cm
11 kaffeskedar 12 cm
4 smörknivar 17,2 cm

Total vikt inkl rostfria knivblad 3676 gram.

Schatull med fem lådor, i björk och teak, 40 x 25, höjd 27 cm.

Smärre slitage. Schatull med smärre märken, repor.

38 000
3 605
4 126
Utropspris
50 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (2 bud)
1 jan 19:11
38 000 SEK
26 dec 2025 10:54
35 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02