Gallerimatta, antik Sivas, Osmanska riket (Turkiet), ca 476 x 105 cm (kortsidorna med 9-7,5 cm slätväv på vardera sida)

Från omkring 1890-1910. Fyra rutor med röda speglar med trappstegsformationer och stiliserade rankor. Olivgrönmelerad huvudbård med blom- och palmettranka.

Smärre slitage.

Proveniens

Anders Hallonstens samling (f. 1941-)

5 000
474
543
Utropspris
12 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (5 bud)
2 jan 7:29
5 000 SEK
1 jan 11:27
4 500 SEK
1 jan 3:03
4 000 SEK
27 dec 2025 12:45
3 500 SEK
25 dec 2025 22:32
1 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58