Hans Asplund

(Sverige, 1921-1994)
Hans Asplund
(Sverige, 1921-1994)

Fåtölj sent 1900-tal

Stomme trä, armstöd klädda med skinn, stoppad tygklädd sits, lös skinnklädd ryggkudde, sitthöjd ca 28-42 cm

Åldersrelaterat slitage. Avnött. Fläckar. Märken. Sits ej fäst i stomme

Möjligen prototyp

Formgivare

Hans Asplund var en svensk arkitekt och professor, son till arkitekten Gunnar Asplund. Hans Asplund är idag sannolikt mest känd för medborgarhuset i Eslöv och tillbyggnaden av varuhuset Nordiska Kompaniet (1953-63) i Stockholm. Asplund var även författare och debattör, skrev boken "Farväl till Funktionalismen" och myntade begreppet "Nybrutalism".

Utropspris
3 000 SEK

Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13