Ljuskrona, 1800-talets andra hälft

För åtta ljus samt sex ljuskällor. Glasad mittstam, bladhölstrade svängda ljusarmar, tre plymer, genombruten bård i mässing med dekor av vindruvsklasar. Diameter 73, höjd 89 cm.

Enstaka prismor saknas samt enstaka lösa hängen, nagg, ej funktionstestad.

550
52
60
Utropspris
4 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (2 bud)
31 dec 2025 20:53
550 SEK
29 dec 2025 21:06
500 SEK