Ljuskrona, 1800-talets andra hälft

För åtta ljus samt sex ljuskällor. Glasad mittstam, bladhölstrade svängda ljusarmar, tre plymer, genombruten bård i mässing med dekor av vindruvsklasar. Diameter 73, höjd 89 cm.

Enstaka prismor saknas samt enstaka lösa hängen, nagg, ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK