Harry Østergaard, stolar, 4 st, modell 59, Randers Møbelfabrik, Danmark, 1960-tal.

Stomme av teak. Fast stoppad sits klädd med läder. Brännmärkta. Sitthöjd 45 cm, höjd 77 cm.

Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Märken. Nagg. Torrsprickor. Slitage.

Utropspris
3 000 SEK