Fem stycken föreställande barn, målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 10-11 cm. Stående kinesiserande man med instrument efter Meissenmodell av Friedrich Elias Meyer. Målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 25 cm.
Skador. Lagningar.
Rolf Schmitz collection.