BÄNK/SOFFA, gustaviansk 1700-tal.

Skuren dekor. Delvis framtagen original färg. L 190, b 74, h 93.

Slitage. Skador.

Proveniens

Skulptören Christian Eriksson (1858 - 1935) och hans hustru Ebbas hem
på Maria Prästgårdsgata 3 i Stockholm.

Utropspris
4 000 SEK