1681197

Iittala

(Finland)
Iittala
(Finland)

Skål på fot, 20 st, glas, " Mariskooli", Marimekko, Iittala, Finland

Glasmassa i turkost, blått resp rött.
Märkta Marimekko i glasmassan samt vissa med etikett Iittala.

3 st röda, höjd 15, diameter 12 cm
1 st turkos, höjd 15, diameter 12 cm
2 st röda, höjd 12, diameter 9,5 cm
13 st turkosa, höjd 12, diameter 9,5 cm
1 st blå, höjd 12, diameter 9,5 cm

Smärre slitage.

Formgivare

Iittala är ett finländskt designföretag som tillverkar husgeråd med modern skandinavisk design. Företaget tillverkar främst produkter i glas. Grundandet av Iittala sägs vara år 1881 då en glasfabrik inrättades av svensken Petrus Magnus Abrahamsson. De första anställda fick föras från Sverige på grund av bristen på kvalificerade glasblåsare i Finland. År 1917 köptes sedan företaget upp och det moderna Iittala var skapat. Deras mest kända produkter är designade av Alvar Aalto, som formgivit den klassiska ”Savoy-vasen”, samt Aino Aaltos populära servismodeller i glas. Andra kända formgivare knutna till Iittala genom åren är exempelvis Timo Sarpaneva och Oiva Toikka.

Klubbat pris
1 800
172
195
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (5 bud)
11 jan 16:26
1 800 SEK
11 jan 16:05
1 700 SEK
11 jan 16:03
1 500 SEK
9 jan 23:27
1 200 SEK
9 jan 21:22
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13