Himmelssäng i ädelträ med genombrutna gavlar med glasmålningar med stadsvyer samt blomma. Gavlarnas bredd 122 cm. Sängens höjd ca 200, längd ca 193 cm. Bäddmått ca 112 x 177 cm.
Slitage. Ej monterad. Möjligen ej komplett. Målningar med krackelyr, färgbortfall.