Servisdelar, 26 st, "Princess", Danmark.
Porslin med handmålad dekor i blått.
7 tekoppar med fat 525
6 kaffekoppar med fat 719
10 assietter 574 16,5 cm
Gräddkanna 522 10 cm
Sockerskål med lock 657 9 cm
Avlångt fat 613 24 cm
Samtliga tekoppar med fat 525 andrasortering, fyra extra tefat medföljer. Två kaffekoppar med fat 719 andrasortering, fyra extra kaffefat (varav två andrasortering och ett med nagg) medföljer. Fyra assietter 574 andrasortering, en med nagg.
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer