Tvådelat skåp fanerat med ek och alrot. Intarsiadekor. Nedre delen med två lådor. Överdel med pardörrar med bakomliggande inredning av hyllor och lådor. Rakt brutet krön. Mässingsbeslag. Bredd 145, djup 59, höjd 215 cm.
Åldersrelaterat slitage. Renoverad.
från Tamm Gimo/Österbybruk. Min farbror Gustaf Murrays mamma var Elisabeth Tamm dotter till Överståthållaren Gustaf Tamm,