Skåp, senbarock, Fredrik I:s tid.

Tvådelat skåp fanerat med ek och alrot. Intarsiadekor. Nedre delen med två lådor. Överdel med pardörrar med bakomliggande inredning av hyllor och lådor. Rakt brutet krön. Mässingsbeslag. Bredd 145, djup 59, höjd 215 cm.

Åldersrelaterat slitage. Renoverad.

Proveniens

från Tamm Gimo/Österbybruk. Min farbror Gustaf Murrays mamma var Elisabeth Tamm dotter till Överståthållaren Gustaf Tamm,

Klubbat pris
17 000
1 624
1 844
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (17 bud)
9 jan 17:53
17 000 SEK
9 jan 17:52
16 500 SEK
9 jan 17:50
16 000 SEK
9 jan 17:50
16 000 SEK
9 jan 17:50
15 500 SEK
9 jan 17:50
15 000 SEK
9 jan 17:49
14 500 SEK
9 jan 17:49
14 000 SEK
9 jan 17:47
13 500 SEK
9 jan 17:47
13 000 SEK
9 jan 17:47
13 000 SEK
9 jan 17:46
12 500 SEK
9 jan 17:46
12 000 SEK
8 jan 17:04
8 000 SEK
5 jan 14:08
6 200 SEK
5 jan 2:38
6 000 SEK
3 jan 20:55
5 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13