Karl Anderson

(Sverige, 1865-1938)
Karl Anderson
(Sverige, 1865-1938)

Fiskbestick, 24 st, silver, modell "Svensk spetsig", Stockholm 1912-13

Med vapensköld i relief på skaftet.

12 fiskgafflar 18 cm
12 fiskknivar 21,5 cm

Total vikt 1190 gram.

Smärre slitage.

Formgivare

Silversmed som föddes 24.3.1865 i Stockholm. Anderson utbildade sig hos L. Larson & Co, vilken han sedermera övertog 1892. Firman uppgick 1917 i C.G. Hallbergs Guldsmeds AB. Han blev så småningom hovjuvelerare, och stämplade till och med 1933.

Utropspris
10 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13