Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Crèmekopp med lock och fat, "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark.

"Oxycoccus palustris", modellnummer 20/3514 samt 20/3515.
Porslin med målad polykrom och förgylld dekor efter litterärt verk över den danska floran. Höjd 9 cm.

Smärre slitage.

Formgivare

Klubbat pris
5 200
498
563
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (18 bud)
9
14 jan 17:45
5 200 SEK
8
14 jan 7:16
5 000 SEK
14 jan 7:16
4 800 SEK
14 jan 3:39
4 500 SEK
14 jan 3:39
4 400 SEK
14 jan 3:38
3 800 SEK
14 jan 3:38
3 600 SEK
13 jan 3:46
3 400 SEK
12 jan 21:45
3 200 SEK
12 jan 21:45
3 000 SEK
12 jan 21:45
2 800 SEK
12 jan 21:45
2 600 SEK
12 jan 13:54
2 300 SEK
10 jan 9:50
2 100 SEK
10 jan 9:50
2 000 SEK
10 jan 7:21
1 800 SEK
8 jan 7:47
1 300 SEK
8 jan 0:53
1 200 SEK