Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Tapio Wirkkala

(Finland, 1915-1985)
Tapio Wirkkala
(Finland, 1915-1985)

Skål, silver, Kultakeskus Tavastehus 2006.

Hamrad yta. Silver .830. Diameter ca 31 cm, höjd 12 cm. Vikt CA 1232 g. Stämplad DESIGN TAPIO WIRKKALA TW och KÄSITYÖ (handgjord).

Smärre anlöpningar och slitage. Helhetsintrycket är gott.

Formgivare

Det internationella genombrottet för finsk design på 1950-talet är till stor del Tapio Wirkkalas (1915–1985) förtjänst, en exceptionellt produktiv konstnär som behärskade nästan vilket material som helst och formgav både bruks- och unika föremål.

Tapio Wirkkalas mångsidighet baserades sig på stor skicklighet inom hantverk, vilket gjorde att han hade kunskapen att använda sig av många olika material. Wirkkala tog examen som finsnickare från Centralskolan för konstflit år 1936, och efter kriget började han få anseende som en pionjär inom glas- och silverkonst tack vare framgångar i olika designtävlingar. En av Wirkkalas viktigaste samarbetspartner inom tillverkningen av silverföremål var Kultakeskus, vars produktion han förnyade på 1950-talet. Under det tre decennier långa samarbetet med Kultakeskus formgav Wirkkala ett stort antal föremål, av vilka många var smidda för hand.

Tapio Wirkkala arbetade för flera företag med både serietillverkning och unika verk. Trots en mångfald av designuppdrag var vissa teman återkommande i hans produktion. En stor inspirationskälla för Wirkkalas verk var naturen i Lappland, där han bodde en stor del av året med sin familj. Den upptagna konstnären valde under inga omständigheter bort sina vistelser i Lappland, dit han regelbundet drog sig tillbaka för att undersöka och låta sig inspireras av naturen. Is- och snöformationer blev utgångspunkterna för många glasföremål medan båtar och blad inspirerade flera silverföremål, så som silverskålen TW9 som tillverkades av Kultakeskus som beställningsarbete.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 600
E
U
R
16 864
S
E
K
1 831
USD
Utropspris
1 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (31 bud)
5
A
3 jan 10:03
1 600 EUR
3
3 jan 10:03
1 550 EUR
5
A
3 jan 10:03
1 500 EUR
3
3 jan 10:03
1 450 EUR
5
A
3 jan 4:23
1 400 EUR
3
3 jan 4:23
1 350 EUR
5
A
3 jan 4:23
1 300 EUR
3
3 jan 4:23
1 250 EUR
5
A
3 jan 4:22
1 200 EUR
3
3 jan 4:22
1 150 EUR
5
2 jan 21:53
1 100 EUR
3
30 dec 2025 14:15
1 050 EUR
4
A
30 dec 2025 13:09
1 000 EUR
3
30 dec 2025 13:09
980 EUR
4
A
30 dec 2025 12:54
960 EUR
3
30 dec 2025 12:54
940 EUR
4
A
30 dec 2025 12:53
920 EUR
3
30 dec 2025 12:53
900 EUR
4
29 dec 2025 22:24
880 EUR
3
29 dec 2025 22:13
860 EUR
2
29 dec 2025 20:51
840 EUR
4
29 dec 2025 20:34
820 EUR
2
A
29 dec 2025 19:05
800 EUR
3
29 dec 2025 19:05
800 EUR
2
A
29 dec 2025 19:05
780 EUR
3
29 dec 2025 19:05
760 EUR
2
27 dec 2025 16:53
740 EUR
1
A
27 dec 2025 16:53
720 EUR
1
A
27 dec 2025 16:53
620 EUR
2
27 dec 2025 16:53
600 EUR
1
27 dec 2025 16:23
450 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Siri Niemistö
Helsingfors
Siri Niemistö
Värderare
+358 50 911 0923

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice