Frans Wilhelm Odelmark

(Sverige, 1849-1937)
Frans Wilhelm Odelmark
(Sverige, 1849-1937)

"Klosterkällare"

Signerad FW Odelmark. Duk 55 x 44 cm.

Konstnär

Frans Wilhelm Odelmark föddes i Västervik 1849 och avled i Stockholm 1937. Odelmark studerade vid Konstakademien i Stockholm 1866-1868 och sedan i Düsseldorf, för att därefter resa vidare till Tyskland, Spanien, Italien och Kairo. Han målade framför allt folklivsskildringar och pittoreska arkitekturmotiv, såsom klosterkällare med munkar, gatubilder, gårdsinteriörer, kyrkor och haremskvinnor, huvudsakligen med motiv hämtade från Europa och Orienten. Odelmakrs rika produktion omfattar främst akvarell och olja. Odelmark har själv levt som munk i Assisi.
Representerad i Nationalmuseum i Stockholm och i Malmö museum.

Auktionen avslutas
6 dagar 10 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Placering: Västberga Allé 3. 126 30 Hägersten -T33