Muminmuggar, 7 st, Finland.
Porslin. Mugg Mörkblå, 1990-1999. Mugg Mörkrosa, 1991-1999. Lilla My, 1999-2007, 2011. Sniff, 2002-2008. Familj, 2002-2009, 2011. Muminflicka, 1992-1997. Glada familjen, 1995-2007. Höjd 7-8 cm.
Smärre slitage. Smärre glasyrmistor. Smärre märken.
Arabia är en keramisk fabrik i Helsingfors som startades 1874. Till en början ett dotterföretag till den keramiska tillverkaren Rörstrand, men blev 1947 en del av Wärtsilä-koncernen och tillhör idag finska Iittalagruppen. Under 1930-talet ansågs Arabia vara Europas största porslinsfabrik med över 1 500 arbetare. Från omkring år 1900 har Arabia använt sig av konstnärliga medarbetare och sedan 1932 obundna av kommersiella hänsynstaganden. Bland några kan nämnas Tyra Lundgren, Friedl Holzer-Kjellberg, Rut Bryk, Aune Siimes, Toini Muona, Kaj Franck, Birger Kaipiainen och under senare år kan nämnas Kati Tuominen och Gunvor Olin-Grönqvist.