Aino Aalto

(Finland, 1894-1949)
Aino Aalto
(Finland, 1894-1949)

Hurts modell B96, O.Y. Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B. 1900-talets mitt.

Fem utdragbara lådor samt på motsatt sida bokhylla med två hyllplan. Hjultrissor av trä. Bär tillverkarens stämpel AALTO DESIGN ARTEK. Höjd 66,5 cm. Bredd 38 cm. Djup 69 cm.

Ställvis omfattande slitage. Fanerskador. Hyllan reparerad. Sliten lackyta. Fläckar i lådbottnen. Nyckel saknas.

Formgivare

Klubbat pris
320
3 341
362
Utropspris
400 EUR
Budhistorik (7 bud)
20 jan 17:35
320 EUR
20 jan 17:35
300 EUR
20 jan 17:35
300 EUR
20 jan 14:58
220 EUR
20 jan 11:22
200 EUR
15 jan 18:17
180 EUR
14 jan 19:56
150 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13