Kjartan Slettemark

(Norge/Sverige, 1932-2008)
Kjartan Slettemark
(Norge/Sverige, 1932-2008)

Utan titel.

Skulptur i aluminium, ståltråd, betong och plast. Osignerad. Längd 35 cm.

Smärre skador. Lös del.

Konstnär

Svensk skulptör, objektmakare, grafiker, videokonstnär etc. med norskt ursprung. Studier vid Statens Kunstakademi i Oslo, Gerlesborgsskolan och Kungliga Konsthögskolan 1969-1965. Erhöll 2003 Konstakademins pris för sina självutlämnande experiment. Han blev känd för sin politiska konst under 1960 och 1970-talen. Främst arbetade han med konceptkonst, videokonst och diverse mer eller mindre happening-artad konst. Ett av Slettemarks många konstprojekt var mikronationen Kjartanistan, en icke-territoriell stat som utfärdar egna pass och där han själv är statsminister. Under 1970-talet uppmärksammades han efter att ha rest runt i Europa och USA med ett pass där passfotot var ett montage av ett fotografi av Richard Nixon och hans eget hår och skägg, vilket han själv såg som ett sätt att sudda ut gränsen mellan konsten och livet. När Malmö konsthall invigdes 1975 dök Slettemark upp som en skällande pudel, i syfte att visa hur konstnärer ofta låter sig bli knähundar. (Den pudelkostym, som Slettemark då använde, finns numera i Moderna museets samlingar).

300
29
33
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (1 bud)
4 jan 19:06
300 SEK

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13