Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Wilhelm von Wright

(Finland, 1810-1887)
Wilhelm von Wright
(Finland, 1810-1887)

Järpe.

Signerad W.v.W och daterad 1844. Akvarell, 10,5 x 9 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Wilhelm von Wright var en finlandssvensk bildkonstnär född nära Kuopio. Bror till Magnus von Wright och Ferdinand von Wright. Bröderna har tillsammans bland annat skapat planschverket Svenska fåglar med naturtrogna avbildningar.

Utropspris
600 EUR