Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Timo Sarvimäki

(Finland, Född 1948)
Timo Sarvimäki
(Finland, Född 1948)

Servisdelar, 38 delar, "Karnival", Rörstrand.

9 sopptallrikar, diameter 20 cm
6 brödassietter, diameter 18 cm
2 mjölkkannor, höjd 15 cm
1 gräddkanna, höjd 6,5 cm
3 serveringsskålar med lock, bredd 23 cm
2 serveringsskålar med lock, diameter 15 cm
1 serveringsskål med hänkel och lock, längd 25 cm
1 serveringsskål med hänkel, längd 29 cm
1 såsskål, längd 19 cm
5 rektangulära serveringsfat, längd 24–26–32 cm
1 kakfat, diameter 27 cm
1 serveringsskål, diameter 19 cm
1 salladsskål, diameter 19 cm
2 äggkoppar
2 lock

Delvis II- sortering.Ställvis anlupen, krackelyr, sprickor och nagg. Tillverkningsdefekter.

Auktionen avslutas
6 dagar 18 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
300 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 30 EUR. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Placering: Mastokatu 4-6, Helsinki - J1