1687104

René Lalique

(Frankrike, 1860-1945)
René Lalique
(Frankrike, 1860-1945)

Flakonger med lock, ett par, glas, "Les Enfants", Frankrike, signerade.

Frostat glas med dekor i relief av figurer och pärlbårder. Runda proppar. Signerade Lalique France. Höjd 10 cm.

Smärre slitage. Repor.

Modellen formgiven 1931.

Formgivare

René Lalique var en fransk juvelerare och glaskonstnär som startade egen verkstad 1885. Runt sekelskiftet bestod hans produktion mest av utsökta smycken i avancerad Art Nouveau. Från omkring 1920 övergick René Lalique till att skapa till glaskonst. Laliques glas är formblåsta med naturalistiskt utformad dekor av växter, kvinnor och djur i en väl avvägd harmoni. Lalique tillverkade förutom konstglas även parfymflaskor, lampor och servisglas. Fabriken är aktiv än idag.

1 500
142
163
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (2 bud)
25 dec 2025 18:55
1 500 SEK
25 dec 2025 8:36
1 000 SEK