Bestick, 34 st, silver, mestadels Estland

5 matskedar, Estland, graverade monogram, längd 21,5 cm
8 bordsskedar, Estland, varav sex stycken med graverade initialer, längd 18 cm
10 teskedar, Estland, varav sex stycken med graverade initialer, och en med graverat namn och datum, 14,5 cm
3 teskedar, stämplade I Kopf, samt kokoshnik 1896-1908, graverade initialer och datum, längd 14 cm
Tesked, stämplad A Treder, kokoshnik St Petersburg 1908-1926, längd 14 cm
Serveringsspade, Estland, graverat monogram, längd 24 cm
Tårtkniv, Estland, längd 25 cm
Pastejkniv, Estland, graverat monogram, längd 19,5 cm
Kaviarsked, Estland, graverat monogram, längd 16 cm
Strösked, St Petersburg 1874, delvis förgylld, längd 18 cm
Tårtspade, Oskar Strömbergs Eftr, Haparanda 1959, delvis förgylld, dekor av renar och samer samt ringar, längd 22 cm
Sockertång, Oskar Strömbergs Eftr, Haparanda 1948, graverade figurer samt initial, ringar, längd 10,5 cm

Total vikt 1485 gram.

Smärre slitage.

Auktionen avslutas
6 dagar 20 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
12 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V30