Madeleine Pyk – en samling F769

Arabia

(Finland)
Arabia
(Finland)

Tallrik, Mumin, Finland, sent 1950-tal.

Porslin med tryckt dekor av bland annat snorkfröken. Diameter 19 cm.

Slitage.

Formgivare

Arabia är en keramisk fabrik i Helsingfors som startades 1874. Till en början ett dotterföretag till den keramiska tillverkaren Rörstrand, men blev 1947 en del av Wärtsilä-koncernen och tillhör idag finska Iittalagruppen. Under 1930-talet ansågs Arabia vara Europas största porslinsfabrik med över 1 500 arbetare. Från omkring år 1900 har Arabia använt sig av konstnärliga medarbetare och sedan 1932 obundna av kommersiella hänsynstaganden. Bland några kan nämnas Tyra Lundgren, Friedl Holzer-Kjellberg, Rut Bryk, Aune Siimes, Toini Muona, Kaj Franck, Birger Kaipiainen och under senare år kan nämnas Kati Tuominen och Gunvor Olin-Grönqvist.

1 000
95
109
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (1 bud)
31 dec 2025 18:34
1 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14