Kaffekanna, silver, KG Markströms Guldsmeds AB, Uppsala, 1931.
Bukigt liv, delvis godronnerad, handtag av svärtat trä. Lock med stiliserad lockknopp i form av pinjekotte, på fyra avslutande tassfötter. Höjd 23,5 cm. Vikt inklusive trähandtag ca 624 g.
Slitage. Repor. Datumgravyr undertill.
Klubbat pris
8 000
759
869
Utropspris
5 000 SEK
Auktionen är avslutad. Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (9 bud)
6 jan 11:26
8 000 SEK
Detta bud har lagts av budgivare nr: 5
5 jan 21:26
7 800 SEK
Detta bud har lagts av budgivare nr: 4
5 jan 21:26
7 600 SEK
5 jan 18:05
6 200 SEK
5 jan 18:05
6 000 SEK
Detta bud har lagts av budgivare nr: 2
5 jan 15:56
5 700 SEK
Detta bud har lagts av budgivare nr: 3
5 jan 15:56
5 500 SEK
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor