Kaffekanna, silver, KG Markströms Guldsmeds AB, Uppsala, 1931.

Bukigt liv, delvis godronnerad, handtag av svärtat trä. Lock med stiliserad lockknopp i form av pinjekotte, på fyra avslutande tassfötter. Höjd 23,5 cm. Vikt inklusive trähandtag ca 624 g.

Slitage. Repor. Datumgravyr undertill.

Klubbat pris
8 000
764
868
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
6 jan 11:26
8 000 SEK
5 jan 21:26
7 800 SEK
5 jan 21:26
7 600 SEK
5 jan 18:05
6 200 SEK
5 jan 18:05
6 000 SEK
5 jan 15:56
5 700 SEK
5 jan 15:56
5 500 SEK
2 jan 15:54
4 000 SEK
30 dec 2025 18:23
300 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13