Kaffekanna, silver, KG Markströms Guldsmeds AB, Uppsala, 1931.

Bukigt liv, delvis godronnerad, handtag av svärtat trä. Lock med stiliserad lockknopp i form av pinjekotte, på fyra avslutande tassfötter. Höjd 23,5 cm. Vikt inklusive trähandtag ca 624 g.

Slitage. Repor. Datumgravyr undertill.

Auktionen avslutas
2 dagar 17 timmar
4 000
380
434
Utropspris
5 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 4 200 SEK. Läs mer.
Budhistorik (2 bud)
2 jan 14:12
4 000 SEK
30 dec 2025 18:23
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V31