Mari Simmulson

(Sverige, 1911-2000)
Mari Simmulson
(Sverige, 1911-2000)

Mari Simmulson, 6 föremål, Upsala-Ekeby.

Delvis glaserat lergods. Djupstämplade. Vissa signerade, vissa etikettmärkta. Tre skålar, diameter 10-12 cm. Två vaser, höjd 11-13 cm. Figurin, höjd 17 cm.

Glasyrmistor.

Formgivare

Mari Simmulson var en estnisk-svensk keramiker född i S:t Petersburg av estniska föräldrar.
Hon studerade vid Statliga Konstfackskolan i Tallinn, utförde senare praktik på Arabia Porslinsfabrik. År 1944 flyttade hon till Sverige och började arbeta tillsammans med Wilhelm Kåge vid Gustavsbergs Porslinsfabrik. 1949 lämnade hon Gustavsberg för att arbeta på Upsala Ekeby där den produktion hon är mest ihågkommen för kommer till. Det är bland annat figurer, vaser och reliefer.

2 000
191
217
Utropspris
4 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (4 bud)
8 jan 22:47
2 000 SEK
8 jan 11:32
1 100 SEK
8 jan 1:05
1 000 SEK
4 jan 14:23
800 SEK

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13