Kan inte nå servern
1688581

Bertil Vallien

(Sverige, Född 1938)
Bertil Vallien
(Sverige, Född 1938)

Skulpturer, ett par, Kosta Boda.

Huvuden i glas. Etikettmärkta socklar i sten. Signerade 7520100/7520102 Kosta Boda Lim. ed 1000 B. Vallien. Total höjd 14 cm.

En sockel med smärre nagg.

Konstnär

Bertil Vallien (f. 1938) är en svensk glasformgivare och keramiker. Han bedrev sina studier på Konstfack i Stockholm samt på studieresor till Danmark och USA. På 1960-talet arbetade Vallien vid Boda glasbruk som assistent till Erik Höglund för att senare knytas till Åfors glasbruk. Vallien arbetar främst i glas och har utvecklat en säregen stil med skulpturer i sandgjutet glas, ofta föreställande båtar och huvuden. Hans skulpturer har en slags inre glöd som dröjer sig kvar i minnet. Vallien finns representerad runt om i världen och har blivit tilldelad priset ”Visionaries! Award” 2001. Bertil var gift med konstnärinnan Ulrica Hydman-Vallien.

Läs mer
Auktionen avslutas
4 dagar 11 timmar
Aktuellt bud
1 600
S
E
K
153
E
U
R
174
USD
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 1 700 SEK. Läs mer.
Budhistorik (3 bud)
3
10 jan 6:55
1 600 SEK
2
9 jan 10:11
1 500 SEK
1
8 jan 20:57
500 SEK
Alla tider är i CET
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Anna Wessman
Stockholm
Anna Wessman
Värderare
+46 (0)708 10 86 14

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V14