Poul Kjaerholm

(Danmark, 1929-1980)
Poul Kjaerholm
(Danmark, 1929-1980)

Poul Kjaerholm, soffa,"PK31-3", E. Cold Hansen Danmark 1998

Tre-sits, stomme av borstat stål, klädd med svart skinn, lösa dynor, sitthöjd ca 35 cm, ca 200x73x73 cm

Åldersrelaterat slitage. Avnött. Fläckar. Repor. Märken. Skador. Slitage.

Formgivare

Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.

Auktionen avslutas
7 dagar 3 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
25 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Placering: Bukowskis Malmö