Fåtölj "PK 31" E. Kold Christensen, Danmark. 1998
Stomme av borstat stål, klädd med svart skinn, lösa dynor, märkt i metallen, sitthöjd a 38 cm
Åldersrelaterat slitage. Avnött. Färgbortfall. Fläckar. Repor. Märken. Slitage. Skador.
Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.