Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Servisdelar, 23 st, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark.

Blomsterdekor i underglasyrblått. Bestående av:
1 soppskål med lock, modell 764, höjd 10 cm,
1 assiett, modell 574, diameter 17 cm,
7 kaffefat, modell 719, diameter 13 cm, andra sortering,
1 kaffefat, modell 756, diameter 13 cm, andra sortering,
1 gräddkanna, modell 522, höjd 11 cm, andra sortering,
6 kaffekoppar, modell 1035, höjd 6 cm, andra sortering,
6 assietter, modell 1088, diameter 15 cm

Åldersrelaterat slitage. Nagg. Andrasortering.

Formgivare

Klubbat pris
2 200
209
239
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
2 jan 18:24
2 200 SEK
2 jan 18:24
2 000 SEK
31 dec 2025 19:00
1 800 SEK