Rosenthal

(Tyskland, Född 1879)
Rosenthal
(Tyskland, Född 1879)

Dorothea Charol, figurin, 1900-talets andra kvartal.

Flamencodansande par i porslin med polykrom dekor. Märkt D Charol 289 Rosenthal Bavaria. Höjd 38 cm.

Nagg.

Formgivare

Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.

Klubbat pris
3 800
363
412
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
15 jan 19:18
3 800 SEK
15 jan 19:18
3 600 SEK
15 jan 14:36
3 000 SEK

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13