Kaj Franck, docka, "Toto", 1940-tal.

Målad och svarvad björk. Höjd 18,5 cm.

Åldersrelaterat slitage och patina. Färgbortfall. Fläckar. Huvudet är löst från kroppen.

Kaj Franck designade Toto-dockorna på 1940-talet. I det efterkrigstida Finland rådde det brist på material, men trä fanns tillgängligt och användes för att tillverka många slags föremål – även dessa dockor. Toto-dockor såldes på leksaksavdelningar i flera varuhus, där Stockmanns leksaksavdelning var en av de viktigaste. Dockorna marknadsfördes också via tidningen Kotiliesi, och läsarna kunde beställa dem direkt genom tidningen. Senare har Artek tillverkat Toto-dockor i nyproduktion.

Klubbat pris
220
2 319
252
Utropspris
400 EUR
Budhistorik (4 bud)
5 jan 13:30
220 EUR
5 jan 13:30
200 EUR
2 jan 16:37
180 EUR
29 dec 2025 19:50
50 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977