Fåtölj, "FD 135", för France & Daverkosen, Danmark, 1950-tal
Stomme av bokträ, lös sits och rygg klädd i ulltyg, stämpelmärkt, sitthöjd 43 cm, höjd 83 cm, bredd 62, djup 75 cm
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Fläckar.