Kan inte nå servern

Carl Malmsten

(Sverige, 1888-1972)
Carl Malmsten
(Sverige, 1888-1972)

Skrivbord, "Guldheden", 1900-talets andra hälft.

Mahognyfanérat. Tre lådor i sargen. Längd 120, bredd 60, höjd 75 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Märken.

Formgivare

Carl Malmsten är en av Sveriges mest kända möbelformgivare. Han står bakom flera moderna designklassiker som pinnstolen ”Lilla Åland”, fåtöljen ”Farmor”, soffan ”Samsas”, skåpet ”Herrgården” och möbelserien ”Vardag”.
Både ”Lilla Åland” och ”Vardag” anammade dåtidens ideal om ”vackrare vardagsvara” när de introducerades under 1940-talet. Med sin nätta form och sparsmakade design blev de snabbt tidlösa inredningsdetaljer som vi ser i många hem än idag. Under början av sin karriär gjorde Malmsten praktik på olika snickeriverkstäder och studerade möbler på Nordiska museet och Skansen. Sitt stora genombrott fick han 1916 då han fick uppdraget att formge en del av inredningen i Stockholms Stadshus. Malmsten samarbetade med flera arkitekter, som Ragnar Östberg, Ivar Tengbom och Ferdinand Boberg och genomförde arbeten för både Stockholms konserthus och Ulriksdals slott. Han deltog i den idag klassiska hemutställningen på Liljevalchs 1917 där begreppet ”Vackrare vardagsvara” myntades.

Läs mer
Auktionen avslutas
2 dagar 23 timmar
Aktuellt bud
1 400
E
U
R
14 658
S
E
K
1 590
USD
Utropspris
800 EUR
Acceptpriset är uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 1 450 EUR. Läs mer.
Budhistorik (15 bud)
7
A
10 jan 16:31
1 400 EUR
8
10 jan 16:31
1 350 EUR
7
10 jan 7:06
1 250 EUR
6
A
10 jan 7:06
1 200 EUR
7
10 jan 7:06
1 200 EUR
6
A
10 jan 7:06
820 EUR
7
10 jan 7:06
800 EUR
6
A
10 jan 7:05
640 EUR
7
10 jan 7:05
620 EUR
6
9 jan 9:05
600 EUR
5
9 jan 2:14
180 EUR
4
8 jan 23:44
160 EUR
3
8 jan 20:53
150 EUR
2
8 jan 9:11
100 EUR
1
8 jan 8:15
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Siri Niemistö
Helsingfors
Siri Niemistö
Värderare
+358 50 911 0923

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Placering: Mastokatu 4-6, Helsinki - V101