Porslin med dekor i underglasyrblått med förgyllda detaljer.
Tekanna, höjd ca 12 cm.
Sockerskål med lock, höjd ca 11 cm.
Mjölkkanna, höjd ca 10 cm.
6 tekoppar, diameter ca 10 cm, diameter fat ca 15 cm.
6 kaffekoppar, diameter ca 8 cm, diameter fat ca 12 cm.
6 assietter, diameter ca 16 cm.
Smärre bruksslitage. Tekopp med spricka.