Alf Wallander

(Sverige, 1862-1914)
Alf Wallander
(Sverige, 1862-1914)

Skål, flintgods, Rörstrand, 1900-talets första hälft.

Kräftskål med tre fötter i form av kräftor. Stämplad Rörstrand. Diameter 26, höjd 12 cm.

Krackelyr.

Formgivare

Alf Wallander var en svensk bildkonstnär, keramiker och glasformgivare född i Stockholm. Redan som 15-åring började han vid "Slöjdskolan" i Stockholm, han studerade sedan vid Konstakademien och sedan i Paris 1885-1889.

Wallander var en mycket mångsidig konstnär och påverkad av tidsandan runt sekelskiftet 1900 blev han bland annat inspirerad av författaren Ellen Keys filosofi om "Skönhet för alla" och den brittiska Arts & Crafts-rörelsen, något man kan se i Wallanders formgivning av möbler, textilier, glas och keramik. Wallander var knuten till Rörstrands Porslinsfabrik från 1895 och fick redan år 1896 uppmärksamhet för sin jugendkeramik och blev sedan utnämnd till konstnärlig ledare vid Rörstrand år 1900. Wallander var under åren 1907-1911 knuten till Kosta glasbruk som formgivare. Alf Wallander var vid sidan av Gunnar G.son Wennerberg de som dominerade som formgivare i Sverige under jugendepoken.

Auktionen avslutas
5 dagar 13 timmar
750
72
81
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 800 SEK. Läs mer.
Budhistorik (3 bud)
10 jan 16:18
750 SEK
10 jan 6:45
700 SEK
9 jan 20:27
500 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V16