Gucci

(Italien, Grundat 1921)
Gucci
(Italien, Grundat 1921)

Örhängen, 18K vitguld och bergskristall.

Märkta GUCCI made in italy. Längd ca 4 cm. Vikt 3,7 g. Med låda och pouch

Smärre slitage.

Formgivare

Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.

Klubbat pris
420
4 385
475
Utropspris
500 EUR
Budhistorik (15 bud)
10
16 jan 19:24
420 EUR
9
16 jan 17:29
400 EUR
16 jan 8:45
360 EUR
15 jan 20:15
340 EUR
14 jan 17:39
320 EUR
8
14 jan 14:17
300 EUR
13 jan 16:08
280 EUR
13 jan 13:20
260 EUR
13 jan 10:26
190 EUR
12 jan 12:02
180 EUR
12 jan 11:46
160 EUR
11 jan 19:33
150 EUR
10 jan 14:34
120 EUR
10 jan 7:43
110 EUR
9 jan 16:08
100 EUR
Iris Bäckman
Iris Bäckman
+358 50 525 1219

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13