Vaser, 2 st, flintgods, "Sgrafitto", Gustavsberg 1914 och 1920.
Reliefdekor av vindruvor och blad i blått mot turkos fond. Signerade Gustavsberg 1914 J. Ekberg respektive Gustavsberg 1920. Höjd 27 respektive 29 cm.
Smärre slitage, märken fläckar och repor.