Kannor med lock, två stycken, fajans, signerade och daterade -52 respektive -53.
Kupolformade lock med vågformade lockknoppar. Rundade dekorerade med näbbar och vingar samt något uppsvängt rundat handtag, på smala utställda fötter. En glaserad med grön och blå dekor, en med svart dekor, bägge på ljus botten. Signerade Björn Wiinblad samt numrerade 211, daterade -52 respektive -53 undertill. Höjd 13-13,5 cm.
Gröna locket med lagningar. Svartvit lockknopp samt handtag med retuscher/lagningar.
Arv efter kundens mormor boende i Stockholm under 1900-talets första hälft.