Matvei Grechushnikov, tekanna, silver, Moskva 1823.
Invändigt förgylld. Godronnerad dekor, uppåtsvängd hänkel i trä. Stämplad inuti locket, på hänkelns fästen, vid mynningen och i bottnen. Längd 22 cm, höjd 13 cm. Vikt ca 329 g.
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors