Stomme av vitlackerad metall, fast stoppad tygklädd sits och rygg, lös nackkudde, troligtvis stålfjädrar, sitthöjd 43 cm, höjd 100 cm
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Slitage. Revor. Blekt. Avnött.
Gåva av familjen Lindqvist på 1930-talet, därefter i arv