Målat, tvådelat skåp. Överdel med pardörr och bakomliggande hyllinredning. Underdel med fällbar skrivklaff med bakomliggande lådor, fack och skåp. Bredd ca 103,5, djup 46,5, höjd 192 cm.
Slitage, märken och smärre skador. Senare målning. Maskstunget. Omarbetat och renoverat. Torrspricka. Möjligen ej ursprungligen sammanhängande delar. Nyckel finns.