Blåglaserad med guldkant. Bestående av:
Tekanna med lock, höjd 11-12 cm.
Sockerskål med lock, höjd 7,5 cm.
Gräddkanna, höjd 8,5 cm.
6 tekoppar med fat, fatens diameter 16,5 cm.
6 assietter, diameter 19 cm.
Samt 3 fat till tekoppar (diameter 16,5 cm) och 6 assietter (diameter 19 cm) i sämre skick.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Krackelyr. Smärre färgbortfall.