Fraktlåda för Cognac, stämpelmärkt Association Viticole de Cognac Jules Dureet & Co samt stämpelmärkt "Pour la seconde expedition Norvegienne au Pole nord de Fram", ca 76x43x42 cm
Åldersrelaterat slitage. Avnött. Missfärgad. Märken. Nagg. Repor. Ej komplett
Den andra norska Fram-expeditionen (1898–1902) leddes av Otto Sverdrup, som tidigare varit kapten under Fridtjof Nansens första färd. Syftet var att utforska områdena väster om Grönland. Fram frös fast i isen under fyra långa övervintringar, men besättningen kartlade framgångsrikt 150 000 km² okänt land (nuvarande Kanadas arktiska öar).