Transportlåda för 2:a Polar expeditionen, Norge 1898-1902

Fraktlåda för Cognac, stämpelmärkt Association Viticole de Cognac Jules Dureet & Co samt stämpelmärkt "Pour la seconde expedition Norvegienne au Pole nord de Fram", ca 76x43x42 cm

Åldersrelaterat slitage. Avnött. Missfärgad. Märken. Nagg. Repor. Ej komplett

Den andra norska Fram-expeditionen (1898–1902) leddes av Otto Sverdrup, som tidigare varit kapten under Fridtjof Nansens första färd. Syftet var att utforska områdena väster om Grönland. Fram frös fast i isen under fyra långa övervintringar, men besättningen kartlade framgångsrikt 150 000 km² okänt land (nuvarande Kanadas arktiska öar).

Auktionen avslutas
7 dagar 4 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
4 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Placering: Bukowskis Malmö