Skålfat, Tyskland, 1947-1973.
Porslin med förgylld dekor i relief samt handmålade blommor. Längd 31 cm, bredd 21 cm, höjd 7 cm.
Helhetsintrycket är gott. Smärre skav.
Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.